Playful table manners/Hravé stolovanie

Playful table manners

How and when to start?

We started quite unusually, as an illness kept us at home for a few days. Certainly all mothers know that spending more time with children at home is dangerous not only for the health of our kids but especially for us mothers. We constantly have to come up with ideas to keep the children from being bored at home and from misbehaving. So, it was about time we did some „learning“ and, of course, playful dining with table manners.

This game, when processed well, is also very educational for the child. It is also true that the sooner the child learns the better. They will easily pick up the table etiquette basics. And as a bonus, you will also practice colors. Let us inspire you.

Material:

hard paper – size A3 – a few pieces
plastic cutlery and dishes of different colors – we chose a green plate, pink spoon, yellow fork, orange knife, purple bowl, blue cup
Pencil
colored pencils – chose the colors according to the colors of plastic dishes (green plate = green pencil)

 

 

Instructions:

On A3 hard paper we sketched the selected plastic dishes first.

We then colored the pieces according to the color of the dishes. The green plate was colored with a green pencil on the drawing. The pink spoon was drawn with a pink pencil, a yellow fork with a yellow pencil, an orange knife with an orange pencil, a purple bowl with purple pencil, and finally a blue cup with blue pencil.

As another game, I recommend you make more of these sheets, just do not color them.

 

We made the first such sheet together with the explanation and assignment of the dishes to the individual drawings. Then I left Vivien with only a not-colored-yet sheet. With the help of our first sketch and the plastic dishes placed in front of her she colored them.

Fun was not over yet, though.

Our dolls were invited to come to the table. Vivien first taught them how to color and „explained“ where the dishes belonged. Then a noble dinner could start. And the dolls were learning how to sit quietly behind a table, how to use cutlery the right way and of course where it belongs.

 

That’s how we started to learn table manners. Not forced but a lot of fun. With my husband, we try to make it work in real life, after all, the best example for all children is to see how adults do it in reality and learn through observation.

We wish a lot of entertainment with playful dining.

 

 

Hravé stolovanie

Ako a kedy začať?

My sme začali celkom neobvykle, keďže nás choroba odstavila na pár dní doma. Určite všetky matky vedia, že stráviť s deťmi dlhší čas doma je nebezpečné nielen pre zdravie našich detí, ale predovšetkým nás matiek. Musíme sústavne vymýšľať program aby sa deti doma nenudili a nevymýšľali jedna radosť. Tak prišiel  rad na “učenie sa” a samozrejme hranie sa o stolovaní.

Táto hra, keď sa spracuje dobre, tak je zároveň aj veľmi náučná pre dieťa.

Veď aj tu platí, že čím skôr sa to dieťa naučí, tým lepšie. Nepriamo sa naučí plavidlá slušného správania za stolom. A ako bonus potrénujete si aj farby. Preto sa nechajte inšpirovať nami.

 

Materiál:

tvrdý papier/výkres – veľkosť A3 – viac kusov

plastový riad rôznych farieb –  my sme zvolili zelený tanier, ružová lyžica, žltá vidlička, oranžový nôž, fialová miska, modrý pohár

ceruzka/pentelka

farebné ceruzky – farby sme zvolili podľa farieb plastové riadu (zelený tanier = zelená ceruzka)

 

 

Postup:

Na tvrdý papier/výkres veľkosti A3 sme si najskôr obkreslili vybraný plastový riad. Najskôr si obkreslite ceruzkou tanier, potom pohár, misku a nakoniec lyžičku, nožík a vidličku.

Potom sme jednotlivé časti vyfarbili podľa toho aká farbu prislúchala riadu. Zelený tanier sme na výkrese vyfarbili zelenou ceruzkou. Ružovú lyžicu sme vyfarbili ružovou ceruzkou, žltú vidličku žltou ceruzkou, oranžový nôž oranžovou ceruzkou, fialovú misku fialovou ceruzkou a nakoniec modrý pohár modrou ceruzkou.

Ako ďalšiu formu hry Vám odporúčam urobiť si viac takýchto listov, len ich nevyfarbiť.

Prvý takto spravený výkres sme si spravili spoločne následne s vysvetľovaním a priraďovaním riadu na jednotlivé nakreslené časti. Potom som Vivien dala papier  iba s prekresleným riadom. Podľa prvého nášho náčrtu a podľa pred ňou položeného plastového riadu ho vyfarbovala.

 

 

Tu však zábava ešte nekončila.

Na rad prišli bábiky, ktoré boli pozvané k stolu. Vivien ich najskôr učila vyfarbovať a “vysvetľovala” im, ktorý riad kde patrí. Potom prišla veľkolepá oslava. A bábiky sa učili ako sa ticho sedí za stolom, ako sa správne papá a samozrejme ktorý riad kde patrí.

 

 

Takto sme sa my začali učiť stolovať. Hravo, zábavne a nenútene. S manželom sa snažíme, aby to fungovalo aj v reáli, veď aj tak najlepší príklad pre všetky deti je vidieť ako to funguje v skutočnosti a deti sa učia pozorovaním.

 

Prajeme Vám príjemnú zábavu a hravé stolovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.